2019 KANES EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Kanes Yayınları Edebiyatı Yarışması’na “Roman” dalında 306 eser başvurusu yapılmıştır.

İlk eleme jürisi tarafından kategorilerine göre ayrıştırılarak 24 eser üzerinde daha kapsamlı çalışılmıştır.

Son olarak finale kalan 7 eser yeniden incelenmiş olup değerli jüri üyelerimiz tarafından basıma değer görülen eser aşağıda açıklanmıştır.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Yazar adı              :                   Eser Adı                 :

Nehir Gencay Divitçioğlu         Müellifler Zamanı

Kanes Yayınları Edebiyatı Yarışması’na “Öykü” dalında 428 eser başvurusu yapılmıştır.

Ödüle değer görülen eserler aşağıda açıklanmıştır.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ           (5000 ₺)

Yazar adı              :        Eser Adı                 :

Esin Kurt                    Küçük Oda

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ     (2000 ₺)

Yazar adı              :        Eser Adı                 :

 Özlem Koçer            Derin Sessizlik

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ (1000 ₺)

Yazar adı              :        Eser Adı                 :

 Ahmet Kaleli              İki Bin Bir

MANSİYON 1  (10 KİTAP) 

Yazar adı              :        Eser Adı                 :

Süleyman Güner         Mübareke Tebareke

Simay Atlı                     Veda

Tülay Oğuzveren         Azat Kuşları

İbrahim Şaşma            Firar

Kübra Polat                  Mabelle

MANSİYON 2  (5 KİTAP)

Yazar adı              :                   Eser Adı                 :

Ufuk Yetişkin                         Re Artık Özgür

İnci Bengü Karagöz               Kısır

Emel Poyraz                           Kayıp Zamanlar

Mehmet Esat Halaçoğlu      Emel /Özgür Ruhlu Kız

Kader Çakır                            Gelincik Çiçeği  (Sonbahar)

Kazanan yazarımızı kutluyoruz. Ödül ve sözleşme işlemleri tamamlandıktan sonra eserlerini; 2019 Kasım ayında yapılacak olan Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşturmak üzere çalışmaya başlayacağız.

Başarılarının daim olmasını temenni ediyoruz.

Ayrıca,

Kanes Yayınları Yayın Kurulu olarak tüm katılımcılara teşekkür ederiz. 

2020 Yılı  Kanes Yayınları II. Edebiyat Yarışması için 15.07.2019 tarihinde  yapılacak duyurumuzu takip etmeyi unutmayın.

SIK SORULAN SORULAR:  

1- Yayınevimize taahhütname göndererek yarışmamıza katılan ve ödül alamayan  tüm eserler,  yarışma sonuçlarının açıklandığı tarih itibarıyla telif açısından özgürdür.  Datamızdan silinmiştir. Herhangi bir yayıneviyle görüşmeye devam edebilirler. Hiçbir sakınca yoktur. 

ROMAN YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ : 

Doc.Dr Deniz Tansi
Erturan Elmas
Vural Atılgan
Özge Arıkal Gönül
Mevlüt Soysal 

ÖYKÜ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Ön Eleme: Kanes yayınları editoryal kadrosu

Doc.Dr Deniz Tansi
Dr. Sina Kısacık
Erturan Elmas
Esra Estunç 
 

 

KANES YAYINLARI EDEBİYAT YARIŞMASI : 

YARIŞMANIN AMACI:

KANES Edebiyat Ödülleri, Kısa Öykü ve Roman dalında verilecektir.

Çağdaş Türk Edebiyatına özgün eserler kazandırmak amacıyla eş zamanlı olarak düzenlediğimiz “Özgürlük ve Kadın” temalı ÖYKÜ YARIŞMASI ve serbest temalı ROMAN yarışmamız Şartname koşullarına uyan tüm katılımcılara açıktır. İşbu şartnamede katılımcılar Eser Sahibi olarak anılacaktır.

B. YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI:

1. Yarışma 18 yaşın üzerinde olan ve şartname koşullarına uyan tüm yazarlara açıktır.

2. Yarışmaya Kanes Yayınları çalışanları, yazarları ve Seçici Kurul üyelerinin kendileri ile birinci dereceden yakınları katılamaz.

3. Eser Sahibi, şartname koşullarını peşinen kabul etmiş sayılır.

C. ESER NİTELİKLERİ

 1. Eserlerin dili Türkçe olacaktır.

2. Öykü Yarışması “Özgürlük ve Kadın” temalı olacaktır. Roman yarışmasında herhangi bir tema sınırlaması yoktur.

3. Yarışmaya gönderilen eserler daha önce hiçbir mecrada yayımlanmamış olmalı ve yayımlanmak üzere eser sahibine yasal sorumluluk getiren bir sözleşmesi bulunmamalıdır.

 4. Eser sahibi gönderdiği dosyanın özgün olduğunu, telif yasasını bağlayıcı herhangi bir yapıtı çağrıştırmadığını, kopya olmadığını beyan eder.

 5. Edebi değeri olmayan, içeriğinde cinsiyetçi, ırkçı ayrımcılığa yönelik suç unsurları ve nefret söylemi tespit edilen dosyalar elenecektir.

6. Eser sahibi tarafından yazıldığı kabul edilen metin daha önce herhangi bir yarışmadan ödül almamış olmalıdır. Kanes Yayınları tarafından kitap haline getirilmek üzere ayrıca sunulacak 5 yıllık sözleşmeyi peşinen kabul etmiş sayılır. Eser sahibi sözleşme şartlarını kabul etmediğinde Kanes Yayınlarının eseri yayınlamama hakkı saklıdır. Bu konuda Seçici Kurul’un herhangi bir sorumluluğu yoktur.

7. Alıntı ve kopyalama usulüyle başkaları tarafından yazılan metin olduğu tespit edilen eserler değerlendirme dışı tutulacaktır.

 8. Eser kitap haline getirildikten sonra üçüncü şahıslar tarafından eser sahibine telif hakkı iddiası ile açılan davalardan yayınevi sorumlu olmayacak, ödenen ödül 50% fazlasıyla talep edilecektir.

9. Maddi ödül almadan yayınlanmaya değer görülen eser için 8. Madde hükümleri geçerlidir. Yayınevinin belirlediği zararı geri ödemekle yükümlüdür.  

10. Yarışmaya katılacak dosyanın biçimsel özellikleri aşağıdaki maddelerde belirtildiği gibi olacaktır:

 a- Eser, Microsoft Office Word belgesi olarak A4 boyutunda, 1,5 satır aralıklı, sağ-sol ve alt-üst kenar boşlukları 2,5 cm’yi geçmeyecek şekilde, Times New Roman yazı fontuyla, 12 (on iki) punto yazılacaktır.

b- Eserin dosyasında Eser Sahibinin adı kesinlikle bulunmayacaktır.  En az 6 harften oluşan anlamlı bir kelime “rumuz” olarak kullanılacaktır.

D. ESERİN TESLİMİ

1. Eser, kısa öykü yarışması için [email protected] , roman yarışması için [email protected] adreslerine e-posta ile gönderilecektir. Bu e-postalarda Eser Sahibi hakkında bilgi kesinlikle olmayacaktır.

2. Katılımcı Şartname ekindeki Eser Sahibi bilgi formunu doldurup, imzaladıktan sonra taranmış dosyayı [email protected] adresine bir adet fotoğraf ve biyografisiyle birlikte gönderecektir.

3. Birden fazla yazarı olan eserler kabul edilmeyecektir. Elden veya kargo ile eser teslimi kesinlikle kabul edilmeyecektir.

 4. 30.11.2018 Cuma gününden sonra gönderilen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

 E. ESERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

1. Rumuzlu eser içeren e-postalar (Ad ve kimlik bilgisi olanlar hemen elenecektir) ön eleme kuruluna gönderilecek ve puanlanması istenecektir. 80 üzerinde puan alan 30 eser Seçici Kurula gönderilecek ve final değerlendirmesi yapılacaktır.

2. Eser sahibine ait rumuz ve kimlik bilgilerinin bulunduğu e-posta adresleri Kanes Yayınları yetkilisine zimmetlenecek ve Mart 2019 tarihinde yapılacak Yayın Kurulu toplantısına kadar dereceye giren eserlerle eşleştirilmeyecektir. Eşit puan almış eser olursa yeniden değerlendirmeye tabii tutulacaktır.   

3. Seçici kurul, ödüle değer eser bulamadığında Yayın Kurulu basım için en iyileri hakkında yazarlarıyla ön görüşme hakkını saklı tutar.

 4. Sonuçlar 30.06.2019 tarihinde açıklanacaktır.

 F. ÖDÜLLER

ÖYKÜ ÖDÜLLERİ:

Birincilik Ödülü : 5000

İkincilik Ödülü : 2000

Üçüncülük Ödülü: 1000

Mansiyon: 5 Kişi  (10 Kitap)

Mansiyon: 5 Kişi  (5 Kitap)

ROMAN ÖDÜLLERİ :

Ödüle layık görülen eser Kanes Yayınları etiketiyle 2019 İstanbul Kitap Fuarına kadar kitap olarak basılacaktır.  Kazanan yarışmacıların katılım şartları ve durumuna göre ödül töreni etkinliği düzenlenebilir.

1. Ödül kazanan eserlerin yayın hakları 5 (Beş ) yıl süreyle Kanes Yayınları- Miranka Basım Yayım Dağıtım San. Tic. Ltd. Şti devredilmiş olacaktır. Yayınlanmaya karar verilmesi halinde 5846 Sayılı FSEK çerçevesinde telif sözleşmesi imzalanacaktır. 

2- Yayınevi ödül alan dosyaları yayınlamak zorunda olmadığı gibi ödül almayanlardan da seçki yapma hakkını saklı tutar. Bu durumda Yayın Kurulu tarafından seçilen eserler de yayınlanmak üzere Eser Sahibi ile görüşme yapılabilir. İki kurul birbirinden bağımsızdır.