Kitap Yayın Başvurusu

Kanes Yayınları'nı tercih eden her yazar ya da kitabının çıkmasını isteyen yazar ve yazar adayları bizim için özel ve önceliklidir. Edebiyat dünyasının bir parçası olmak isteyen kalemlerin her geçen gün arttığını görmek onur vericidir. Sistemli ve verimli çalışmanın esaslarını belirlemek kurumsal ciddiyetin vazgeçilmezidir. Bu bağlamda her çalışmanın kriterleri olması gerekir. Emek ürünü bir eserin okuyucuya ulaşıncaya kadar müşterekler çerçevesinde ve özenle vücut bulması için kurumsal kurallara uyum önem teşkil etmektedir. Ham çalışmalarınızı bile kurumsal kriterlerimize uyarladığınızda Kanes Yayınları ekibinin desteği ve özverili çalışması ile en iyiyi bulacaksınız. Sizi Kanes ailesinde görmek mutluluk vericidir.

Yayınevimize yapılan başvurular sırasında, yazarlarımızla birebir yapılan görüşmelerden hareketle; Bazı yazarlarımızın internette sık sık karşılaştığınız arama motorları aracılığıyla “Kitabınızı Basalım, kitap çıkartmak, kitap bastırmak, kitap bastırmak istiyorum, kitabınızı yayınlayalım kitap bastırma ücretleri, kitap çıkartmak ne kadar, ucuz kitap basan yayınevleri” ilanlarına, inanarak, güvenerek kitap bastırıp teslim aldıktan sonra yaşadığı hüsrana üzülerek şahit oluyoruz.

Bu nedenle aylar, bazen yıllar alan çalışmalarınızı güvenilir ellere teslim etmeniz amacıyla, dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda açıklanmıştır.

-Kitabınız bin adedin altında basılmasının da mümkün olduğu söyleniyorsa, ofset baskı olup olmadığını sorunuz. Ofset baskı ile dijital baskı arasındaki farkı bilmiyorsanız, bilen birisinden yardım isteyiniz. Zira ofset baskı bin ve üzeri baskılarda yapılır.

-İstediğiniz sayıda kitap basılabileceği söyleniyorsa, ISBN numarasının olup olmayacağını sorunuz. ISBN numarası eserinize Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen tescildir. Bandrol ise eserinizin korsan baskılarını engelleyici bir unsurdur. Eğer bu iki hukuki sorumluluk yerine getirilmiyorsa eseriniz gerçek bir yayınevinde basılmamış demektir. Siz de sadece eserinizin çıktısını almış olursunuz. Kitap Basmak ile “eser yayınlamak” yazarlık yolunda iki ayrı kavramdır.

-Eserinizin künye bölümünde Yayıncı Sertifika numarasının olmasına dikkat ediniz. Zira yasal düzenleme ile tüm yayıncılar Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sertifika almak zorundadır.

-Eseriniz kaç gramlık ve hangi marka kağıda basılıyor? Kaliteli bir baskı eserinizin uzun yıllar dağılmadan, yıpranmadan kalması için önemlidir.

-Yayıncının daha önce bastığı eserleri nerelerde satışa sunduğuna dikkat ediniz. Eserinizin dağıtım kanalları ile dağıtılacağı hakkında söz veriliyorsa ilgili yayınevinin, “Ülkemizdeki büyük dağıtım firmalarınca dağıtımı üstlenilmiş mi?” diye dağıtım firmalarının sitelerine girip “Yayınevi Ara” butonunu kullanarak arattırınız.

-Kapak baskısının dört renk olduğu söylense de size gönderilen tasarımın kaç renk karışımından elde edildiğine dikkat ediniz.

-Editöryel hizmet verilmek üzere sözleşme imzalamışsanız, düzenlemeden sonra onayınız alınarak basılmasını şart koşunuz. Editlenmiş olduğu söylenen metninizi mutlaka ikinci kez kontrol ederek, nerelerde değişiklik yapıldığını kontrol ediniz. Zira basıldıktan sonra editlenmediğini gördüğünüz zaman geç kalmış olacaksınız. 

-Kitabınızın okuyucu ile buluşma süreci önemlidir. Yayınevinizin hangi dağıtım firmaları ile çalıştığını sorunuz. Tedarik süreleri göz önünde bulundurulduğunda en kısa yolu yayınevinin kendi sitesinden online satış yapıp yapmadığıdır. Zira bankalar e-ticaret yapan sitelere sanal pos hizmeti verirken firmanın ticari yapısını incelemekte ve belirli kriterlere uyanlara vermektedir. Bu da yayınevinin ticari gücünün sizin kafanızda soru işareti bırakmayacak şekilde bir banka tarafından incelendiğini gösterir.

Başvuru Kriterlerimiz

Çalışmalarınıza ışık tutabilmemiz için [email protected] kurumsal e-posta adresimize başvurabilirsiniz. Çağdaş çocuk edebiyatı eserlerinizi [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Projelerinizi etkin bir şekilde değerlendirmemiz için bize e-posta yoluyla eserinizin tamamını göndermeniz gerekmektedir. Hatta dosyanıza ekleyeceğiniz proje içeriği ile ilgili kısa bir tanıtım yazısı bizlere kolaylık sağlayacaktır. Ancak elden veya posta yoluyla eser teslimi kabul edilmemektedir. 

Özgeçmişinizi ve edebiyata yakınlığınızı betimleyen kendi cümlelerinizle, sizi yakından tanımamıza ve çalışmanızla bütünleşmemize yeterli olacak bilgiler vermeniz Yayın Kurulu toplantısında yol haritası çizmemize yardımcı olacaktır.

Size ulaşabilmemiz için iletişim adreslerinizi (telefon, GSM, e-posta veya açık adres) bulundurmanız çok önemlidir. 

Yayın Kurulundaki editörlerimiz 3 ay içerisinde dosyanızı değerlendirecek; olumlu veya olumsuz çıkan karar, yazara e-posta yoluyla iletilecektir.

Dosya Gönderim Koşulları

Eser, dijital ortamda Microsoft Word A4 boyutunda olmalıdır.

Times New Roman yazı fontu kullanılmalıdır.

Metin 12 punto karakter büyüklüğünde olmalıdır.

Sayfalar numaralı olmalıdır.

TOZLU KİTAPLIK
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR