İnsanlık Çağı
İnsanlık Çağı

İnsanlık Çağı (9786054478606)

Fiyat : ₺210,00
İndirimli : ₺157,50
Barkod : 9786054478606

"Hâlâ ikilemler yaşadığımız bilgiler mevcut olmakla birlikte, bu paradoksların çözülmesi imkân dâhilindedir." KaNeS Yayınları

:

   İnsanın, akıl ve bilgiler aracılığı ile kendini, doğayı ve evreni anlama girişiminin sistematik etkinlik kazanması felsefe olarak tanımlanabilir. Tüm medeniyetler felsefeyle kurulmuştur. Kavramların tanımlanması ve bu kavramlara göre yaşamların şekillenmesi esasen bir düşünsel faaliyettir. İyi bir devlet yapısına sahip olabilmek için öncelikle iyi yurttaşlar yetiştirmek gerektiğini söyleyen Platon, insanlığın ve toplumsal yapıların bir sisteme dayalı olarak var olabileceğini ortaya koymaktaydı. Bu günkü bilgi alt yapımız bize, refah ve mutluluğa erişmiş ve özgür bilgilerle donatılmış evrensel haklara sahip insanlığı kurmamız için düşünsel projeler bulmamız gerektiğini söylemektedir. Bundan böyle (modus operandi) hedef, başka olgular değil, refahı yükselmiş insanlıktır.

   Yaşadığımız an ve insanlığın geleceği artık bilgiye bağlanmıştır. Sokrates’in bilgi kuramında, sorgulanmamış bir yaşam yaşamaya ve sorgulanmamış hiçbir fikir de akılda tutmaya değmez. Bilgi mantığı ise, olguların sorgulanması değil, geçerliliğinin sorgulanmasıdır. İnsan aklı kuşatmalardan kurtulduğu zaman tüm zorunlu doğrulara ulaşabilecektir. İnsanlar, dogmalara ve geçersiz fikirlere karşı korunmalıdır. Nietzsche’nin dediği gibi insanlık, çağının değerlerini koşulsuz olarak sırtında taşımamalıdır. Onun önerisi, değerlerin yeniden değerlendirilmesi ve yaratıcı düşüncenin eşliğinde yeni değerler yaratılabilmesidir. Yaşamımızın belirlemediği bir şey ona zarar verir.

   Bu gün, çeşitli coğrafyalarda çatışmalarla karşı karşıyayız. Çatışmalar eylemli bir hâl aymıştır. Bazı sorunların çözülemez gibi görünmesi bir paradoks içinde kalmamızdan kaynaklanmaktadır. Peşinden gittiğimiz kavramlar var ve bu kavramlar binlerce yıl ötesinden gelmektedir. Kavramların güncel tanımlamaları güncel bilgilerle yapılmalı, aklımızın ve bilgimizin kriterlerini geçemeyen kavramlar yaşamın uzağına itilmelidir. O zaman, apaçık bilgi ve gerçeklerle karşı karşıya kalacağız. Bütün kriterleri geçmiş bilgilerden ve düşüncelerden çatışma doğmaz.

 

   Bilgi bizi yeni bir çağa ulaştırmıştır. Bu çağ, insanlık çağıdır….

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR